דלית טייכמן מלול 
עורכת דין ונוטריון


פקטורינג

פקטורינג היא שיטת מימון חוץ בנקאית (כי קיימים בנקים אשר מממנים בשיטת הפקטורינג או בשיטת ניכיון חייבים). במסגרת עסקת פקטורינג רוכש הגורם המממן את החשבוניות הפתוחות של הספק ותמורתן מקבל הספק במזומן מקדמה של אחוז מסוים מוסכם מראש מכל חשבונית וחשבונית. לאחר קבלת מלוא התשלום מבעל החוב מעביר הגורם המממן את יתרת התשלום בניכוי המקדמה ששולמה, עמלה וריבית. למעשה הגורם המממן הופך עסקת אשראי לעסקה במזומן.

מעבר לשיפור תזרים המזומנים, לעיסקאות הפקטורינג ישנן עוד יתרונות:

  • עסקת פקטורינג הינה עסקת מימון ללא זכות חזרה (Non Recourse). כלומר, במידה ובעל החוב אינו משלם הגורם המממן לא יכול לחזור ללקוח שלו ולדרוש את התשלום אלא אם כן קיים בניהם סכסוך עסקי. לפיכך, באמצעות עסקת הפקטורינג ניתן להקטין את הסיכונים הפיננסיים בעסקאות אשראי.
  • במקרה של אי תשלום הגורם המממן מטפל בגביית החוב.
  • באמצעות עסקת הפקטורינג ניתן להפחית את רכיב החייבים בדוחות הכספים.

קיימים שני סוגים של פקטורינג, "פקטורינג רועש" ו"פקטורינג שקט".
ב"פקטורינג רועש" רוכש הסחורה או מקבל השירות יודע כי קיים גורם מממן והוא מתחייב להעביר את כל התמורות בגין הסחורה ו/או השירותים ישירות לגורם המממן.
"פקטורינג שקט" הינה עסקת מימון כנגד חשבוניות בה רוכש הסחורה או מקבל השירות לא יודע כי קיים גורם מממן. במקרים אלה מתחייב הלקוח לגרום לכך שהתמורות תועברנה לגורם המממן.

כל המידע המוצג באתר הינו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחברת אינה נושאת באחריות כלשהי כלפי הקוראים ואלה נדרשים לקבל ייעוץ מקצועי משפטי לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

 

פרופיל המשרדתחומי התמחותאודותצור קשרביטוח אשראיסחר בין לאומיפקטורינגביטוח ונזיקיןליווי משפטי על בסיס קבוע / ריטיינרשרותים נוטריוניםנדל"ן